7 algorytm sukcesu – zawody finałowe OIG

wtorek, 21 maja 2013

W dniach 24-26 maja 2013 Gdynia przywita najlepszych młodych programistów, którzy awansowali do zawodów finałowych VII Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów. Gimnazjaliści staną przed wyzwaniem i zmierzą się z rówieśnikami z całej Polski.

Jak stworzyć program tworzący plan lądowiska dla helikoptera, ilu połączeń potrzeba by stworzyć komunikacyjne centrum dowodzenia dla jakiegoś kraju, w jaki sposób najlepiej poukładać pudełka w pokoju tak, by uniknąć bałaganu? Autorami programów algorytmicznych umożliwiających znalezienie rozwiązania na te i wiele innych ciekawych pytań, są gimnazjaliści, którzy wzięli udział w pierwszych dwóch etapach tegorocznej Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów. Z ponad 1000 uczestników zawodów indywidualnych i prawie 1300 uczestników zawodów drużynowych wyłoniono najlepszych. Do III – finałowego etapu, awansowało 79 osób startujących w zawodach samodzielnie i 25 zespołów w kategorii drużynowej.

- Udział w Olimpiadzie Informatycznej Gimnazjalistów to nie tylko doskonała okazja do rozwijającego współzawodnictwa z najlepszymi, ale przede wszystkim świetne narzędzie do rozpoczęcia przygody z informatyką – mówi Bartłomiej Wiśniewski, który pełni funkcję Sekretarza Naukowego zawodów drużynowych, a w przeszłości startował w olimpiadach i konkursach informatycznych. – Poza samymi zmaganiami konkursowymi, uczestnicy mogą stale korzystać z platformy zawierającej olbrzymią bazę zróżnicowanych zadań algorytmicznych. Istotna jest także możliwość udziału w obozach naukowo-treningowych – dodaje.

Wielu uczestników olimpiady wydaje się mieć sprecyzowane plany na przyszłość. Informatyka to nie tylko ich pasja, ale także istotny element przyszłej drogi życiowej. Wielomiesięczne zmagania olimpijskie rozwijają umiejętności niezbędne do dalszego rozwoju – samodzielność, kreatywność, ciekawość, ambicję, a także kompetencje związane z pracą w zespole. Cennym doświadczeniem wydaje się być także możliwość spędzenia czasu z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach i planach na przyszłość, towarzysząca finałowym zmaganiom.

Uczestnicy zawodów finałowych Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów mogą zdobyć cenne nagrody rzeczowe, a także wygrać zaproszenie na jeden z letnich obozów naukowo-treningowych. Laureaci zawodów indywidualnych przyjmowani są do publicznej szkoły ponadgimnazjalnej niezależnie od kryteriów zawartych w statucie szkoły.

Polska Wszechnica Informatyczna jest patronem medialnym VII Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów.

Lista szkół

Wydziały Informatyki

Oceny Państwowej Komisji Akredytacyjnej